Motorola Solutions TETRA - infrastruktura

Wstęp

System cyfrowej łączności dyspozytorskiej w standardzie TETRA firmy Motorola Solutions stanowi rodzinę produktów DimetraIP. W jej skład wchodzą elementy centralne (zwane przełącznikami - switchami), stacje bazowe oraz szereg aplikacji, które sprawiają że zakres usług realizowanych przez sieć spełnia wymagania zarówno służb szybkiego reagowania jak i Spółek energetycznych.

Architektura systemu

DimetraIP posiada architekturę centralną, czyli składa się z centrali/central (w tym redundantnych wobec siebie geograficznie), które stanowią serce systemu i integrują usługi realizowane przez sieć ze światem zewnętrznym. W przypadku sektora energetycznego integrowane są nie tylko usługi głosowe, istotne dla sprawnego zarządzania ruchem przez dyspozytorów, ale przede wszystkim z systemami automatyki przemysłowej SCADA. Rodzina DimetraIP opiera się w całości na pakietowej transmisji danych IP i posiada szereg interfejsów wymiany informacji.

Do central DimetaIP, z wykorzystaniem łącz Ethernet lub E1, dołączone są stacje bazowe, które zapewniają łączność z radioterminalami ręcznymi, przewoźnymi, biurkowymi oraz transmisji danych.

Rodzina DimetraIP została zaprojektowana z myślą o wymagających użytkownikach, dla których najważniejsze są wysoka dostępność usług, bezpieczeństwo oraz szybkość i pewność nawiązania połączenia.

DimetraIP Scalable

Największe dostępne rozwiązanie rodziny DimetraIP Motorola Solutions, dedykowane dla dużych i rozległych cyfrowych sieci łączności radiowej. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest nieograniczona ilość stacji bazowych, wysoki poziom bezpieczeństwa i wewnętrznej redundancji systemu, zapotrzebowanie na duże obciążenie danymi oraz nawiązywanymi połączeniami oraz szerokie możliwości integracji z systemami zewnętrznymi.

DimetraIP Scalable znalazła zastosowanie w sieciach TETRA wdrożonych na terenie TAURON Dystrybucja (Oddziały Gliwice, Będzin i Bielsko-Biała) oraz ENERGA Operator.

DimetraIP Compact

DimetraIP Compact stanowi rozwiązanie średnie z rodziny cyfrowych systemów łączności TETRA od Motorola Solutions. Jest przeznaczony dla średniej wielkości sieci radiowych, w których wykorzystywane jest maksymalnie 16 stacji bazowych MTS2 lub MTS4. Posiada szereg funkcji, umożliwiających wykorzystanie w polskim sektorze energii elektrycznej, takich jak: obsługa krótkich wiadomości tekstowych (SCADA), pakietowa transmisja danych (łącza inżynierskie do automatyki przemysłowej), brama integrująca z centralami telefonicznymi PBX, system nagrywania rozmów.

DimetraIP Compact może stanowić platformę startową dla pojedynczego Oddziału Spółki energetycznej lub dużego zakładu produkcyjnego. Wraz ze wzrostem wymagań, możliwa jest płynna migracja do wyższej wersji (Scalable) bez konieczności wymiany całego systemu.

DimetraIP Micro

DimetraIP Micro jest najmniejszym produktem cyfrowej sieci TETRA dostarczanym przez Motorola Solutions. Jest przeznaczona dla małych sieci łączności radiowej, w których mogą pracować maksymalnie cztery stacje bazowe. Jest wyposażona w podstawową funkcjonalność sieci TETRA: rejestracja korespondencji, obsługa krótkich wiadomości tekstowych, pakietowa transmisja danych oraz wsparcie dla telefonii IP.

Mimo małych rozmiarów stanowi pewną i niezawodną platformę komunikacji głosowej i transmisji danych w standardzie TETRA, a dołączone do niej stacje bazowe MTS1, MTS2 i MTS4 mogą zostać zmigrowane do wyższych sieci - Compact i Scalable.

DimetraIP Micro świetnie sprawdzi się w zakładach produkcyjnych (np. elektrociepłownie), rozległych kampusach i bazach transportowych.

Stacje bazowe systemu DimetraIP

Rodzina produktów TETRA DimetraIP posiada trzy stacje bazowe, które różnią się przede wszystkim pojemnością. Poniżej znajduje się podstawowe porównanie modeli:

MTS1

maksymalnie jeden przemiennik (4 szczeliny czasowe) lub dwa przemienniki przy połączeniu dwóch MTS1

obudowa do zastosowania na zewnątrz (-30°C do 55°C)

zasilanie 115/230 VAC

maksymalny pobór mocy 100W

łącze Ethernet lub E1

podwójny odbiór zbiorczy

czułość odbiornika:
-119,5 dBm typowo (statyczna przy 4% BER)
-113,0 dBm typowo (dynamiczna przy 4% BER)

MTS2

maksymalnie dwa przemienniki (8 szczelin czasowych)

zasilanie 48VDC oraz 115/230VAC

maksymalny pobór mocy 640W (z wiatrakami)

łącze Ethernet lub E1

podwójny lub potrójny odbiór zbiorczy

sprzęgacz hybrydowy

czułość odbiornika:
-120,0 dBm typowo (statyczna przy 4% BER)
-113,5 dBm typowo (dynamiczna przy 4% BER)

obsługa 15 wejść alarmów zewnętrznych

obsługa 2 wyjść zewnętrznego sterowania

tranking lokalny

MTS4

maksymalnie cztery przemienniki (16 szczelin czasowych) w jednej obudowie, lub osiem przemienników (32 szczeliny czasowe) ze stojakiem rozszerzającym

zasilanie 48VDC oraz 115/230VAC

maksymalny pobór mocy 1200W (z wiatrakami)

łącze Ethernet lub E1

podwójny lub potrójny odbiór zbiorczy

sprzęgacz hybrydowy lub sprzęgacze wnękowe

czułość odbiornika:
-120,0 dBm typowo (statyczna przy 4% BER)
-113,5 dBm typowo (dynamiczna przy 4% BER)

obsługa 15 wejść alarmów zewnętrznych

obsługa 2 wyjść zewnętrznego sterowania

tranking lokalny

 long.pl Dominik Parzydło

ul. Poprawna 144B/2
03-984 Warszawa
Nip: 113-202-51-50
Regon: 141036916

Biuro handlowe:

long.pl Dominik Parzydło
ul. Mrówcza 243
04-697 Warszawa

 

telefon: 22 233 00 08
faks: 22 247 27 19
email: biuro (at) long.pl

© Long.pl - All Rights Reserved